Nytårshilsen

Kære medlemmer

Først og fremmest vil jeg sige, at det er en fornøjelse af følge med i jeres hverdag på Facebook og på Instagram. Personligt følger jeg cirka 70 pasningsordninger og får masser af læringsrige ideer fra jer💖

I har nok opdaget, at arbejdet med Læringsmiljøer som nu er obligatoriske for os, fylder en del. Både for jer og i kommunernes tilsyn. Vi håber at vores kursus i Læringsmiljøer har været til gavn, for jer som var afsted gennem foreningen i år eller gennem andre kursussteder.

Året 2019 startede med en masse ballade omkring vores nye titler, samt at alle var tvungne til nyt reklamemateriale og nye domæner. Det ser ud til at de fleste har fået styr på den nye lovgivning og at der er faldet ro på dette🌲

Nu er der nye udfordringer som fylder, som den nye ghettoliste og bekymring omkring, at normeringerne er ændret i daginstitutionerne.

Rigtig mange har glæde af vores forening. Jeg ved det, fordi jeg i løbet af året i samarbejde med bestyrelsen har besvaret 27 telefoniske henvendelser og 50 forskellige medlemmer har skrevet på mail, og her er nogle gengangere med nye udfordringer. 45 af disse har fået løst deres udfordringer med kommunerne 100%. Nogle af udfordringerne har taget hele året at løse, da vi desværre møder meget modstand fra kommunerne. Vi trækker selvfølgelig på de løste sager, tidligere afgørelser fra Ankestyrelsen, vores jurist Anne og de udtalelser, som vi har samlet sammen fra Ministeriet🌹

Vi arbejder utrætteligt videre med de sager, som stadig kører, men det kræver altså tålmodighed. Kommunerne kan være længe om at svare, samt vi skal have tid ved siden af fuldtidsjob som børnepassere og familieliv.

Vi håber I vil deltage i de kommende foredrag, kurser, førstehjælp og vores Generalforsamling i 2020, i endnu større stil end i år.

Til jer som ikke kender os endnu, så gå ind og kig på www.fpds.dk hvad vi tilbyder. Vi samarbejder også med alle de andre foreninger i landet og med Ministeriet via vores politiske talsgruppe🌲

OG så er mit julegaveønske til jer, at I vil dele viden og opslag fra Facebook omhandlende foreningen med jeres kollegaer.

I forhold til alle de lovmæssige udfordringer og kommunale udfordringer, så har jeg en meget vigtig ting at sige til jer “Sammen er vi stærkere og kan opnå endnu mere” . Nu har vores forening 200 medlemmer på Sjælland. Tænk hvis vi kunne sige til Ministrene og kommunerne, at vi har 2000 medlemmer i ryggen her fra Sjælland. Jo flere vi er, jo mere bliver vi hørt💖💖💖

Nytårshilsner

Helle Boisen Andersen
Formand for PDS

Published by Helle Boisen Andersen

Stor Privat Pasningsordning med to private børnepassere. Serverer kun økologisk mad, musik hver dag, udeliv prioriteres højt.

No Comments

Post a Comment